Suomen Bridgeliitto ry. – Finlands Bridgeförbund r.f.
PÖYTÄKIRJA
SUOMEN BRIDGELIITON SYYSKOKOUS
Aika: 30.11.2014 KLO 13.00
Paikka: Bridge Areena, Hiomotie 10, 00380 Helsinki
Edustettuna valtakirjoin 27 SBL:n jäsenkerhoa:
Akaan Bridgekerho ry. 11 Paavo Isotalo
B-19 ry. Hämeenlinna 41 Paavo Isotalo
BABS ry. 9 Raimo Raunto
Bridge-55 r.y. 223 Jussi Angervo
Bridgeklubben inom AV 92 Fred Sundwall
H6 ry. 25 Mauri Saastamoinen
Hangö Bk rf. 17 Jarmo Laakso
Hyvinkään Bk ry. 14 Paavo Isotalo
Jyväskylän Bk ry. 40 Sue Bäckström
Kirkkonummen Bk ry. Kyrkslätt Bk rf. 23 Östen Lindström
Koski-Bridge ry. 10 Paavo Isotalo
Kouvolan Bk ry. 27 Olli Rahi
Kulo Bridge ry. 43 Mauri Saastamoinen
Kuopion Bk ry. 24 Jari Bäckström
OULUN BRIDGE-KLUBI R.Y. 17 Raimo Raunto
Oulun yliopiston Bridgekerho ry. 13 Raimo Raunto
Porin Bridgekerho ry. 42 Olli Rahi
Puijon Bridge ry. 14 Jari Bäckström
Salon Bk ry. 92 Jarmo Laakso
Savuton ry. 52 Raimo Raunto
Tammerbridge ry. 50 Veijo Nikkanen
Tampereen Bk ry. 20 Raimo Raunto
Tapiolan Trikki ry. 42 Jarmo Räty
TOPPI ry. 20 Jorma Paavilinen
Turun Bk ry. 57 Jarmo Laakso
Vasa Bk rf. 95 Pekka Viitasalo
Ähtärin Bk ry. 26 Jari Bäckström
yhteensä 1139
1§ KOKOUKSEN AVAUS
Suomen Bridgeliiton puheenjohtaja Jarmo Laakso avasi kokouksen klo 13.02. puheella.
Tervetuloa Bridgeliiton syyskokoukseen.
Taas on yksi toimintavuosi lähestymässä loppuaan. Tällekin vuodelle on mahtunut erittäin paljon toimintaa.
Kuluva vuosi on ollut historiallinen Suomen Bridgeliitolle. Juniorijoukkueemme pääsi nimittäin ensimmäistä kertaa osallistumaan lajimme maailmanmestaruuskilpailuihin. Näin maailmanpolitiikka vaikuttaa myös meidän lajiimme. Suomen pieni liitto pääsi MM-kilpailuihin Israelin poisjäännin vuoksi. Yksi syy siihen, että juuri Suomi pääsi varajoukkueeksi, on se, että olemme kansainvälisesti aktiivisia. Vaikka jäsenmäärämme on pieni, osallistumme aktiivisesti bridgen EM- ja PM-kilpailuihin, kansainvälisiin tapaamisiin ja kokouksiin. Meillä on mielipide.
Juniorimme näyttivät koko maailmalle, että Suomessa pelataan tasokasta bridgeä. Neljästoista sija (montako maata osallistui?) MM-kilpailuissa oli huikean hyvä saavutus. Kiitos koko joukkueelle, joka joutui lähtemään todella pienellä varoajalla kilpailuihin!
Maailmanpolitiikka vaikuttaa myös talouden kautta liittomme toimintaan. Talouden taantuma huolestuttaa kaikkia ja myös jäsenistö on huolissaan liittomme talouden tilasta.
Joukko kerhoja ja pelaajia lähestyi asiassa bridgeliiton hallitusta ja ilmaisi huolensa asiasta. Kirjeessä toivottiin myös parempaa läpinäkyvyyttä toiminnassamme. Kuuntelemme jäsenistöämme herkällä korvalla.
Kaikessa toiminnassa on aina parantamisen varaa. Suomen Bridgeliitto on taloudellisesti vakavarainen yhdistys. Vuosikokouksen vahvistamaa budjettia on seurattu, ja ainoat ylitykset ovat liittyneet yllättäviin menoihin, kuten juuri mainitsemani junioreiden MM-kilpailumatkaan. Talous on jatkuvassa seurannassa, ja käsitellään jokaisessa hallituksen kokouksessa. Liiton velat on maksettu pois. Liiton omistama pelitila on vaihtunut uudempaan ja suurempaan ja sen remontointiin on satsattu paljon. Uuden Bridge Areenan ylläpidon tekee mahdolliseksi alivuokralainen: Helsingin Shakki. Liitto pitää huolta omaisuudestaan. Myös Bridge Areena on velaton. Paljon keskustelua herättänyt palkkatasomme on urheilujärjestöjä koskevan työehtosopimuksen mukainen.
Liitto on hankkinut takaisin Bridge Areenan osakkeita pelaajiltaan huomattavalla summalla. Tarvikeita ja tekniikkaa on myös hankittu. Tietotekniikkaan täytyy jatkossakin satsata.
Toiminnassa on tänä vuonna keskitytty toimintasuunnitelman mukaisesti pelitoiminnan kehittämiseen. Tällaisen kehittämistyön täytyy kuitenkin olla jatkuvaa ja kriittistä. Kerhoilta ja pelaajilta saatava palaute on tässä suhteessa tärkeää.
Vuonna 2015 liitto järjestää kaksi pelisarjaa. Perinteisen tasoituskilpailusarjan Rallyn- ja uuden Grand Slam-nimellä kulkevan sarjan, jossa pelataan 60 jakoa vihreänä hissinä. Uutuutena kilpailukalenteriin tulee myös pääkaupunkiseudulla, kahdessa eri tasoryhmässä pelattava, Ruska-turnaus. Kilpailulla kannustetaan uusia harrastajia ottamaan osaa myös kerhotoiminnan ulkopuoliseen kilpabridgeen.
Jatkossakin on keskityttävä ensisijaisesti kotimaiseen pelitoimintaan. Maajoukkuetoimintaa ei kuitenkaan saa unohtaa. Kilpabridgen kansainvälistä kehitystä on seurattava. Haluamme myös sen näkyvyyden jonka kansainväliset kilpailut lajillemme ja pelaajillemme tuovat. Samalla mittaamme Suomen bridgepelaamisen taidon tason.
Koko bridgen kannalta ensiarvoisen tärkeää on kuitenkin saada lajin parhaat puolet esille. Siihen tarvitaan mukaan koko liitto. Ihmisten vapaa-ajalle on tunkemassa yhä enemmän harrastuksia. Suuri osa näistä on helppoja saavuttaa ja ne on opittavissa hetkessä.
Bridge on hieman erilainen laji. Sen opettelu maksaa kuitenkin vaivan. Siitä saa motivoivan harrastuksen koko eliniäksi. Se, että me jo lajia pelaavat tiedämme tämän, ei riitä. Meidän on mentävä ja kerrottava se myös muille. Kaikkien kerhojen, ja mielellään kaikkien pelaajienkin, täytyy osallistua uusien pelaajien rekrytointiin ja lajimme mainostamiseen.
Väestön ikääntyminen synnyttää Suomeen suuren porukan, joka eläköityessään hakee itselleen mieleisiä harrastuksia. Vuonna 2030 puolet maamme väestöstä on yli 50-vuotiaita ja yli 30 % yli 65-vuotiaita. Tällekin porukalle bridge yhteisöllisenä ja henkistä vireyttä ylläpitävänä pelinä sopii vallan mainiosti.
Tulevalle vuodelle hallitus esittää teemaksi ”Bridge on hauskaa ja viihtyisää”. Tämä on myös se, mitä me haluamme tuleville pelaajille viestittää. Ja mielestäni tätä kaiken bridgen pitää edustaa, jokaisella kerholla ja kaikissa kilpailuissa.
Näin toivotan teidät tervetulleeksi tähän kokoukseen.
Jarmo Laakso PJ
2§ KOKOUKSEN PUHEENJOHTAJAN JA SIHTEERIN VALINTA
Puheenjohtajaksi valittiin Olli Rahi ja sihteeriksi kutsuttiin liiton toiminnanjohtaja Hulda Ahonen.
3§ KOKOUKSEN PÖYTÄKIRJAN TARKASTAJIEN VALINTA
Pöytäkirjan tarkastajiksi valittiin Jarmo Räty ja Paavo Isotalo, jotka tarvittaessa toimivat myös ääntenlaskijoina.
4§ KOKOUKSEN LAILLISUUDEN JA PÄÄTÖSVALTAISUUDEN TOTEAMINEN (liite # 1,2,3,4 ja 7)
Kokouskutsut oli lähetetty sääntömääräisesti. Kokous todettiin laillisesti koollekutsutuksi ja päätösvaltaiseksi.
5§ ÄÄNILUETTELON VAHVISTUS
Vahvistettiin ääniluettelo. SBL:n jäsenkerhoista oli edustettuna 27 kerhoa. Läsnä kokouksessa edustettuina oli 1139 ääntä.
6§ TOIMINTASUUNNITELMA JA TALOUSARVIO VUODELLE 2014
Keskusteltiin vuoden 2014 toimintasuunnitelmasta ja talousarviosta.
Keskustelu oli vilkasta. Toimintasuunnitelmaan kaivattiin jatkossa enemmän konkretiaa siten, että asetettujen tavoitteiden lisäksi kuvataan keinot, miten tavoitteisiin päästään.
Kokous antoi hallitukselle evästyksen, jossa pyydettiin kiinnittämään erityisesti huomiota Bridge Areenalla pelattavien suurien SM-kilpailujen ajankohtien sovitteluun. Yhtäaikaisesti ei toivota suuria tapahtumia Shakkipuolelle.
7§ JÄSEN-, PELI-JA KILPAILUMAKSUJEN VAHVISTAMINEN, TOIMINTASUUNNITELMAN JA TALOUSARVION HYVÄKSYMINEN
Jäsenmaksuksi vuodelle 2015 päätettiin 35€ (vuonna 2014 35€).
Junioreiden (alle 26) jäsenmaksuksi vuodelle 2015 päätettiin 10€ (vuonna 2014 10€).
Toimintasuunnitelma ja talousarvio hyväksyttiin hallituksen esityksen mukaisesti.
8§ LIITON PUHEENJOHTAJAN VALINTA
Liiton puheenjohtajaksi esitettiin Jarmo Laaksoa. Muita esityksiä ei tullut. Jarmo Laakso valittiin hallituksen puheenjohtajaksi kaudelle 2015–2016. Jarmo Laakso kiitti kokousta luottamuksesta.
9§ HALLITUKSEN JÄSENTEN VALINTA
a) Päätetään valitaanko 4, 5 vai 6 jäsentä
Ehdotettiin valittavaksi 4 ja 5 jäsentä.
Asiasta äänestettiin.
4) 461
5) 658
Päätettiin valita 5-jäsentä neljän erovuoroisen sijaan.
b) Valitaan jäsenet ehdotetuista
Hallitukseen ehdotetut:
Martti Meronen (uusi) Bridge-55 ry.
Veijo Nikkanen (erovuoroinen) Tammerbridge ry.
Milko Nuutila (erovuoroinen) Vasa BK rf.
Fred Sundwall (erovuoroinen) Bridgeklubben inom AV
Jussi Tamminen (erovuoroinen) Bridge-55 ry.
Raija Tuomi (uusi) Tapiolan Trikki ry.
Äänestettiin kuudesta ehdokkaasta seuraavalla tuloksella:
Fred Sundwall 1119
Jussi Tamminen 1119
Martti Meronen 1116
Veijo Nikkanen 695
Milko Nuutila 667
Raija Tuomi 629
Vuoden 2015 hallitus on:
Puheenjohtaja Jarmo Laakso (Salon Bk)
Jäsenet: Kaj G Backas (Savuton)
Riitta Jaakonaho (Tammerbridge ry)
Martti Meronen (Bridge-55 ry)
Veijo Nikkanen (Tammerbridge ry)
Milko Nuutila (Vasa BK)
Mauri Saastamoinen (Kulo Bridge)
Fred Sundwall (Bridgeklubben inom AV)
Jussi Tamminen (Bridge-55 ry)
Pekka Viitasalo (Kirkkonummen BK)
Finn Wardi (Bridge-55 ry)
10§ TILINTARKASTAJIEN VALINTA
Kokous valitsi tilintarkastajaksi vuodelle 2015 Lars Erik Forsbergin.
Toiminnantarkastajaksi valittiin Raimo Raunto ja varatoiminnantarkastajiksi Matti Koivisto ja Olli Puurtinen.
11§ KURINPITOKOMITEAN VARAJÄSENTEN VALINTA
Valittiin kurinpitokomiteaan varajäseniksi kaudelle 1.1.2014–31.12.2015 Ari Juutistenaho ja Pirjo Marela.
Kurinpitokomitea 1.1.2014–31.12.2015.
Olavi Kivipensas
Matti Koivisto (PJ)
Mauri Sirkiä
varajäsenet:
Ari Juutistenaho
Pirjo Marela
12§ LIITON KORJATTUJEN KILPAILUMÄÄRÄYSTEN VAHVISTAMINEN (liite # 5abc)
Hyväksyttiin hallituksen esityksen mukaisesti korjatut kilpailumääräykset. Lisäksi kilpailumääräysten kohdasta 3.11.3. s. 56. poistetaan junioreiden SM-joukkuekilpailun kohdalta huomautus siitä, että kaikille mitalisteille on jaettava vähintään 0.1 MP. Tämä on laitettu yleisohjeeksi joka koskee kaikkia SM-kilpailuja.
Suurimmat muutokset kilpailumääräyksissä koskevat mestaripistejakoa. Korjauksia tulee SBL:n kilpailumääräyksiin ja kilpailumääräysten liitteisiin nro 4 ja 13. Liitteessä muutokset on korostettu punaisella.
13§ LIITON KORJATTUJEN MP-KILPAILUKATEGORIAT JA – KILPAILUMAKSUT - SÄÄNNÖN VAHVISTAMINEN (liite # 6)
Hyväksyttiin hallituksen esityksen mukaisesti korjatut MP-kilpailukategoriat ja –kilpailumaksut – sääntö, joka astuu voimaan 1.1.2015 alkaen.
Liitteessä muutokset on korostettu punaisella.
14§ MUUT ESILLE TULLEET ASIAT
Muita asioita ei tullut esille.
15§ KOKOUKSEN PÄÄTTÄMINEN
Puheenjohtaja kiitti osallistujia ja päätti kokouksen 15.26.
Vakuudeksi:
___________________________________ ________________________________________
Olli Rahi Hulda Ahonen
Puheenjohtaja Sihteeri
Pöytäkirja tarkastettu ja hyväksytty:
___________________________________ ________________________________________
Paavo Isotalo Jarmo Räty